Recepcja w salonie fryzjerskim – najważniejsze kwestie

Recepcja w salonie fryzjerskim odpowiada za zrobienie dobrego pierwszego wrażenia. Jest to niesamowicie ważne, ponieważ na etapie wejścia do salonu fryzjerskiego klient nie posiada żadnych informacji do oceny tego miejsca poza właśnie pierwszym wrażeniem stwarzanym przez uśmiechniętego pracownika czekającego w stylowej recepcji.

Alternatywą dla takiego powitania jest wskazanie kilku krzeseł stojących gdzieś z boku i robiących za poczekalnie. Wysłany tam z miejsca klient nie będzie zadowolony i od początku będzie zrażony do salonu fryzjerskiego. O dobre pierwsze wrażenie nie jest łatwo. Z miejsca klienta muszą witać dyplomy świadczące o profesjonalizmie i jasny sygnał, gdzie może poczekać, kto się nim zajmie i gdzie należy powiesić płaszcz. Zagubiony klient to zgubiony klient, ponieważ czym prędzej ucieknie on z salonu i trafi tam, gdzie się poczuje pewnie. Na szczęście wszystkie ważne kwestie odpowiadające za wytworzenie warunków do robienia dobrego wrażenia są w naszej gestii i można nad nimi stosunkowo łatwo zapanować.

Powitanie

Trzeba rozumieć, że recepcja jest nie tyle strefą zarządzania klientem, bo nie jest to jakiś hotel, ale raczej jego miejscem powitania, więc nawet jeśli salon fryzjerski znajduje się w mieszkaniu w bloku, to miejscem musi działać i musi działać prawidłowo. Klient czy klientka powinni być powitani radośnie i kompetentnie, czyli powinni zostać zapytani o swoje oczekiwania, a nawet dostać wizytówkę lub kartę stałego klienta.

Recepcja fryzjerska

Jeśli chcą się umówić na inny termin, zapisuje się ich wizytę w kalendarzu i daje numer kontaktowy. Klient nie ma zielonego pojęcia, jak wygląda usługa fryzjerska w tym salonie, bo nie może tego wiedzieć, ale opinie o salonie wyrobi sobie na pewno. Dlatego jego przyjecie musi być sympatyczne, kompetentne i w dobrze zadbanej przestrzeni.

Najnowsze trendy urządzania recepcji

Jak w przypadku wszystkiego innego na naszym świecie, urządzanie recepcji związane jest z przestrzeganiem szeregu zasad odnośnie mody zarządzającej takimi przestrzeniami. Najważniejsza obecnie jest tak zwana nowa prostota, czyli formy kubistyczne (geometryczne) połączone z minimalizmem. W ten sposób buduje się przestrzeń schludną, przejrzystą i funkcjonalną. Nie ma w niej zbędnych elementów dekoracyjnych.

Alternatywnie można zdecydować się na współczesny eklektyzm łączący w sobie inspiracje z bardzo rożnych, głównie barokowych pomysłów. Jego stworzenie jest trochę trudniejsze, ale za to można dać się ponieść emocjom i tworzyć bardziej wesołe wnętrza.

Autor

Michał Brański

Redakcja gabinetnumizmatyczny.pl