Akcesoria i wyposażenie salonu fryzjerskiego – przewodnik

Coraz więcej osób korzysta z usług fryzjerskich i kosmetycznych. Nowe salony powstają jak grzyby po deszczu, a i tak wszystkie są wypełnione przez klientów. Przedstawiamy tutaj skrócony przewodnik po wyposażeniu salonów fryzjerskich, który uwzględnia kwestie techniczne, jak również mody panujące na rynku.

Wyposażenie salonu fryzjerskiego

Gigantyczną częścią usługi fryzjerskiej jest wrażenie z salonu, jakie się ze sobą wynosi, po wizycie w nim. Salon fryzjerski i jego wyposażenie stają się odbiciem samego właściciela i to dla niego często wybiera się dane miejsce. Istotna jest tutaj cała masa kwestii. Przestrzeń trzeba podzielić na odpowiednie obszary o różnych funkcjach, wybrać dla nich meble i zapewnić oświetlenie, udekorować wszystko i dbać o spójność kolorystyczną. Meble bynajmniej nie są tylko elementem estetycznym. Ich odpowiedni dobór ma zapewnić możliwość świadczenia sprawnej usługi w wygodnych warunkach. Trzeba zadbać o komfort tak klienta, jak i pracowników. Jeśli wywrzemy na klientach dobre wrażenie wyglądem salonu, będą do nas wracać.

Fotele fryzjerskie - jakie wybrać?

Podstawą każdego salonu fryzjerskiego są niewątpliwie fotele wykorzystywane w czasie strzyżenia czy modelowania włosów. Od takiego fotela oczekujemy przede wszystkim zapewniania wygody tak klientowi salonu, jak i pracującemu z klientem fryzjerowi. Fotel powinien być obrotowy, ale posiadać zabezpieczenia przed niepożądanymi ruchami. Zazwyczaj poleca się fotele o głębokości 50-70 centymetrów, szerokości 55-70 centymetrów i wysokości do 1 metra.

Kolory w salonie

Konsoleta fryzjerska

Konsoleta fryzjerska to element otaczający fotel, czyli po prostu miejsce strzyżenia, którego głównym elementem jest lustro. Dzięki niemu klient jest w stanie kontrolować na bieżąco pracę fryzjera. Lustro musi być dobrze oświetlone i musi znajdować się przy nim trochę miejsca na akcesoria fryzjerskie oraz rzeczy klienta.

Pomocnik fryzjerski

Pomocnikiem fryzjera jest niewielka ruchoma szafka o wysokości zwykle do 1 metra, gdzie przechowywane są podstawowe akcesoria fryzjerskie. Dobre pomocniki posiadają wysuwane półki i szufla lady. Pomocniki można kupić jako produkty gotowe lub zamówić według własnych potrzeb.

Myjnia fryzjerska

Myjnia fryzjerska jest fotelem z wygodnym oparciem i podparciem dla głowy, która będzie znajdowała się nad umywalką. Umywalką jest oczywiście ceramiczna misa dostosowana specjalnie do mycia głowy.

Akcesoria fryzjerskie

Wyposażenia salonu nie da się sobie wyobrazić bez akcesoriów fryzjerskich, takich jak suszarek czy lokówek.

Autor

Daria Sołtys

Redakcja gabinetnumizmatyczny.pl